عدم عقد قرارداد عامل بروز اختلاف در زمینه طراحی وب سایت

عضو کمیسیون شکایات و حل اختلافات صنفی اتحادیه فناورانرایانه:

عدم عقد قرارداد عامل بروز اختلاف در زمینه طراحی وبسایت

امروزه به دلیل اهمیت حضور در فضای مجازی، اکثر شرکت‎ها وسازمان‎های دولتی و خصوصی از روال سنتی خود خارج شده و با متمایزنمودن وب سایت جهت جلب رضایت مشتریان، فعالیت اینترنتی خود را متحولکرده‎اند که به تبع آن تمایل به ایجاد کسب و کارهای نرم افزاری بهخصوص در زمینه طراحی وب سایت و خدمات آن نیز طرفداران زیادی پیدا کردهاست و طی سال‎های گذشته افراد زیادی در این حوزه مشغول به فعالیتشده‎اند. اما با توجه به اینکه فعالان این رسته شغلی زیر نظر هیچ تشکلصنفی ساماندهی نشده‌‎اند، روز به روز شاهد افزایش حجم شکایات دریافتیکمیسیون شکایات و حل اختلافات صنفی اتحادیه صنف فناوران رایانه هستیمکه اغلب به دلیل قراردادهای ناقص و عدم اطلاع طرفین از حقوق قانونیخود در این رابطه است.

روابط عمومی اتحادیه فناوران- داود حوری زاده عضو کمیسیون شکایات وحل اختلافات صنفی اتحادیه فناوران رایانه در مورد عمده شکایت‎هایی کهدر حوزه نرم افزار به خصوص در زمینه طراحی وب سایت و خدمات آن به اینکمیسیون ارجاع می‎گردد، اظهار داشت: شکایات در حوزه وب سایت به چهاربخش دامنه، هاستینگ، پلتفرم، سئو و همچنین افراد فریلنسر مربوط می‎شودکه برای جلوگیری از بروز شکایت، در هر بخش باید قراردادی مفصل با قیدتمام موارد ضروری انعقاد شود.

ضرورت ارایه فاکتور رسمی برای ثبت دامنه

حوری زاده با بیان اینکه در حال حاضر داشتن سایت جزو الزامات هرکسب و کاری شده است، گفت: اولین قدم داشتن یک وب سایت ثبت دامنه و گامدوم تهیه هاست است. وی با اشاره به شکایت‎های ثبت دامنه وب سایت گفت:اکثر شکایاتی که در این زمینه به اتحادیه ارجاع می‎گردد به دلیل عدمارایه فاکتور رسمی توسط شرکت ارایه دهنده دامنه و قید تمامی مواردضروری در آن است. در بسیاری مواقع از سوی شاکی این موضوع مطرح می‎شودکه شرکت دامنه را به آنها تحویل نداده است.

وی افزود: موضوع مهم در زمینه دامنه این است که امکان ثبتنام‎کاربری و کلمه عبور دامنه‌های خارجی مانند .com، .org، .net. وغیره برای متقاضیان وجود ندارد و تنها نمایندگی‎ دامنه‎های خارجیمی‎توانند آن را بفروشند و متعهد شوند که دامنه را یکسال پشتیبانیخواهند کرد.

وی تصریح کرد: دامنه‎های داخلی مانند.ir به نام خود شخص قابلیت ثبتدارد و از طریق شرکت قابل تمدید است. بنابراین شکایت در این زمینهبسیار کمتر است.

لزوم ساماندهی بازار هاستینگ توسط اتحادیه

عضو کمیسیون شکایات و حل اختلافات صنفی اتحادیه فناوران رایانه درادامه با بیان اینکه اطلاعات سایت اعم از کدها و برنامه‎نویسی، عکسها، ویدیوها و غیره، بر روی هاست قرار می‎گیرد، گفت: خرید هاست بدونکارشناسی می‎تواند ضررهای زیادی به کسب و کار وارد کند. امنیت پایین،دریافت هرزنامه، عدم بروزآوری نرم‎افزاری، فقدان پشتیبانی از امکاناتجدید نرم افزاری از جمله مواردی است که می‎تواند در زمینه هاست مشکلساز شود.

حوری زاده در خصوص شکایات مربوط به شرکت‎های هاستینگ اظهار داشت:انتخاب یک هاستینگ مناسب به پارامترهایی چون میزان ظرفیت، لوکیشن،پهنای باند، پردازنده و حافظه داخلی، ترافیک سرور، امنیت، پشتیبانیو… بستگی دارد و تمام این موارد بر قیمت اجاره هاستینگ تاثیرمی‎گذارد. بنابراین شرکت ارایه دهنده هاست موظف است مشتری را در اینرابطه توجیه کند و تمام این موارد در فاکتور قید شود.

وی با تاکید بر اینکه بهترین حالت اجاره هاستینگ(VPS) به جای سروراختصاصی است، گفت: هاست ابری قابل ارتقاء بوده و ریسک به مراتب کمتریدارد. باتوجه به اینکه شرکت‏های ارایه دهنده هاستینگ خدماتی بوده ومستقیم با مصرف کنندگان در ارتباط هستند، باید مجوز فعالیت از اتحادیهفناوران رایانه را داشته باشند تا اتحادیه بتواند با ورود به این مبحثو ساماندهی فعالیت در این رسته از حجم شکایات کم کند.

استفاده از پلتفرم‌ متن باز(OpenSource )

حوری زاده در مورد شکایات مربوط به پلتفرم گفت: در این بخش نیزاکثر شکایات مربوط به عدم عقد قرارداد است. در واقع بسیاری مواقعهیچگونه قراردادی بین کارفرما و پیمانکار بسته نمی‎شود، در حالی کهبایستی تمام درخواست‎ها و پاسخ‎ها در یک سیستم CRM و یا تیکتینگ ثبتشود و طرفین امضا کنند.

وی با ذکر مثالی در این رابطه گفت: پرونده شکایتی در اتحادیهداشتیم که طراح سایت کارمند یک سازمان بود که هر زمان خواسته سایت رابالا آورده و هر وقت نخواسته سایت را از دسترس خارج نموده است. اکنونوب‎سایت‎ها برای مشتریان بسیار اهمیت دارد، بنابراین قرارداد آن بایدمحکم و اصولی منعقد شود.

حوری زاده تاکید کرد: پلتفرم متن باز به نفع مصرف کننده است، زیرامی‎تواند برای ادامه پشتیبانی با فرد دیگری کار را ادامه دهد.

وی افزود: قطعا اگر این رسته زیر مجموعه اتحادیه صنف فناورانرایانه تهران قرار گیرد، طراحان سایت رتبه بندی و به سازمان‎های دولتیو خصوصی معرفی خواهند شد. همچنین اتحادیه می‎تواند آزمون ورودی برایفعالان این رسته بگذارد.  

قرارداد مفصل برای سئو سایت

حوری زاده در مورد سئو و بهینه‎سازی سایت که در بسیاری مواقع موجبشکایت از سئوکار می شود،گفت: سئو فرآیند ساده‌ای نیست که به راحتیپیاده‌سازی شود زیرا نیازمند دانش زیاد، علم پیش زمینه‌ای و صبر است.هیچ یک از مهندسین سئو نمی‎توانند تعهد دهند که سایت را در سرچ گوگلاول کنند. وی افزود: متاسفانه پیش آمده که شخصی پول کلانی داده برایاینکه سئو  سایتش بالا برود، اما هیچ اتفاقی در این خصوص نیفتادهاست. زیرا الگوریتم رتبه‌بندی گوگل دارای بیش از 200 معیار جهترتبه‌بندی یک سایت است و مهندسین سئو می‌بایست مهم‌ترین این معیار‌هارا جهت پیاده‌سازی موفق سئو بدانند.

وی با بیان اینکه بحث سئو نیازمند عقد قراردادی مفصل با تمامجزییات است، افزود: پیشنهاد می‎شود در اتحادیه کارگاه‎های آموزشی برایتمام اصناف برگزار و تمام این موارد آموزش داده شود تا سازمان‎هایی کهمی‎خواهند از این سرویس ها استفاده نمایند، بدانند که چگونه بایداقدام کنند.

فریلنسرها و بحث محرمانه بودن اطلاعات

حوری زاده در ادامه با اشاره به گسترش فعالیت فریلنسرها گفت:فریلنسر (Freelancer)  بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار وشرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌هایمختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمایخود را تغییر می‌دهد.

عضو کمیسیون شکایات اتحادیه صنف فناوران رایانه افزود: اما در بحثکد نویسی فریلنسرها قابل اعتماد نیستند و باید با یک شرکت برنامه نویسکار کند نه مصرف کننده نهایی. زیرا مصرف کننده نهایی توانایی فنیکنترل فریلنسر را ندارد.

وی افزود: باید شرکت حقوقی فریلنسر را تایید کند زیرا ممکن است بعداز مدتی از دسترس خارج شود و کار روی زمین بماند. در عین حال بحثمحرمانه بودن اطلاعات کاربر نیز بسیار مهم است که باید در قرارداد بافریلنسرها به آن توجه شود.این موضوع اغلب منجر به شکایت پیمانکارمی‎شود.

وی تاکید کرد: بهترین روش برای پیشگیری از بروز اختلافات وساماندهی فعالان این رسته دریافت مجوز از اتحادیه فناوران رایانه وفعالیت زیر نظر این تشکل صنفی است.

 

 

 

این نوشته منتشر شده در اطلاعیه ها می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *