واردات لپ‌ تاپ آزاد شد/ ترخیص کالا از ۱۵ روز آینده

محمدرضا فرجی رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران:

واردات لپ‌ تاپ آزاد شد/ ترخیص کالا از ۱۵ روز آینده

رئیس اتحادیه فناوران رایانه  تهران  گفت: خوشبختانهسایت ثبت سفارش برای واردات لپ تاپ‌ها باز شده است و به نظر می‌رسدترخیص کالا از ۱۵ روز آینده به جریان افتد. ممکن است با عرضه کالا بهبازار، قیمت لپ تاپ نیز به قیمت‌های قبلی بازگردد.

اتاق اصناف تهران- محمدرضا فرجی رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهراندرباره تقاضای مردم برای خرید لپ تاپ و وضعیت این بازار گفت: با وجوداینکه واردات لپ تاپ به کشور ممنوع شد اما نوسان قیمت زیادی در اینحوزه نداشتیم. در سازمان‌ها یک اشتباهی صورت گرفته بود ما ادله آوردیمکه دیگر تولیدی در حوزه لپ تاپ نداریم، افراد قبول کردند که واردات لپتاپ به کشور مجدد آزاد شود.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تقاضای محصلان برایخرید گوشی، لپ تاپ و پرینتر خانگی به یک باره دو برابر شده است.

 فرجی افزود: یکی از چالش‌های اساسی ما این است که بسیاری ازکالاها همچون لپ تاپ و گوشی در انبار گمرکات است و فعلا با کمبود کالامواجه هستیم. متاسفانه قیمت لپ تاپ به دلیل افزایش تقاضا و کمبود کالاحدود چهار تا پنج درصد گران شده است. اگر در سایت‌های اینترنتی برایخرید لپ تاپ جستجو کنید اکثر آنها عبارت «ناموجود» را درج کرده‌اند.یعنی کالایی برای خرید وجود ندارد و اعضای اتحادیه ما نیز به دلیلشیوع ویروس کرونا و همچنین دپو شدن کالاها در انبار گمرکات متضررشده‌اند.

او اظهار کرد: خوشبختانه سایت ثبت سفارش برای لپ تاپ‌ها نیز بازشده است. شماره پرونده‌ها را به سازمان صمت تهران ارسال کردیم که بهنظر می‌رسد ترخیص کالا از ۱۵ روز آینده به جریان افتد. ممکن است که باعرضه کالا به بازار قیمت لپ تاپ نیز به قیمت‌های قبلی بازگردد؛ چرا کهافراد صنف فناوران رایانه اکثرا با سود جزئی فعالیت دارند.

فرجی با اشاره به حداقل و حداکثر قیمت لپ تاپ گفت: حداقل قیمت لپتاپ برای محصلان از چهار میلیون تومان آغاز و حداکثر به ۱۰ تا ۱۱میلیون تومان می‌رسد.

 در روز‌هایی که شیوع ویروس کرونا در کشور باعث افزایشدورکاری و ارائه خدمات آموزشی از راه دور شده تقاضا برای تهیه‌تجهیزات زیرساختی حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز افزایش پیداکرده است. با این حال اما هفته گذشته حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقاموزیر صنعت، معدن و تجارت وزارت صنعت اعلام کرد برای حمایت از تولیدداخل، کالا‌هایی که تولید داخل دارند، واردات مشابه خارجی آن‌ها ممنوعاست که در نهایت تعجب واردات CPU، سرور، لپ‌تاپ، تبلت، استوریج، هارددیسک و روتر که در داخل تولید نمی‌شوند، ممنوع شد. همین تصمیم‌های یکبام و دو هوا باعث شد که تقاضا برای خرید تبلت و لپ تاپ در بازار اوجبگیرد و قیمت لپ تاپ به یک باره چندین درصد گران شود.

 

این نوشته منتشر شده در تازه های خبری می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *